10.07.2025 08:48
Пенсійне забезпечення для військовослужбовців

Пенсійне забезпечення для військовослужбовців
Наразі дуже багато виникає пенсійних питань у військовослужбовців. Маємо пояснити, як відбувається пенсійне забезпечення різних категорій. Адже є кадрові військові, є
призвані на службу військові пенсіонери, є
мобілізовані захисники, які отримали статус учасників бойових дій, є
військові, які отримали інвалідність внаслідок війни. В усіх цих різних ситуаціях діятимуть різні норми.
Є військова пенсія і звичайна.
Є два Закони України, які це регламентують.
Закон “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” стосується осіб, які проходять військову службу і мають не менше 12,5 років стажу військової служби, а також на осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стосується всіх інших.
Кадровий військовий, звільнений з військової служби,
має отримувати пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Якщо військовослужбовець під час несення служби отримав групу інвалідності, то він зможе оформити:
при звільненні з військової служби – військову пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
якщо військовий продовжує служити – він може поки що оформити пенсію по інвалідності відповідно до іншого Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У другому варіанті військовий з групою інвалідності зможе перейти на військову пенсію після звільнення з військової служби. Адже розміри таких пенсій суттєво відрізняються.
Разом з тим, призвані під час війни військові пенсіонери продовжують отримувати раніше призначену військову пенсію і грошове забезпечення як кадрові військові. У такому випадку – після звільнення зі служби також можна буде звертатись і щодо перерахунку військової пенсії з урахуванням вислуги.
Мобілізовані особи, які в минулому не проходили військову службу, не мають права на отримання пенсії за вислугу років для звільнених військовослужбовців, передбаченої Законом № 2262-XII. Таке право вони можуть отримати лише якщо після завершення війни залишаться у лавах сил оборони та безпеки до отримання мінімальної необхідної для виходу на пенсію військової вислуги – 12,5 років.
Учасники бойових дій, які не мають необхідної кількості років військової служби, можуть достроково вийти на пенсію: чоловіки у 55 років (загальний страховий стаж 25 років), жінки у 50 років (загальний страховий стаж 20 років).
Як обчислюють пенсії з інвалідності, що настала внаслідок участі у бойових діях?
Пенсія з інвалідності особам, звільненим з військової служби, призначається у разі настання інвалідності: в період проходження служби; або не пізніше ніж три місяці після звільнення зі служби; або пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювань, які виникли в період проходження військової служби. Часто доводиться через суд встановлювати причинно-наслідковий зв'язок між захворюваннями та захистом Батьківщини. Адже пенсія особам з інвалідністю внаслідок війни вище.
Розмір пенсії залежить від причини інвалідності.
Особам з інвалідністю війни пенсія призначається у розмірах:
1 група — 100 % від суми грошового забезпечення; 2 група — 80 %;
3 група — 60%.
Іншим особам з інвалідністю (без зв'язку – внаслідок війни) пенсія призначається у розмірах:
1 група —70% від суми грошового забезпечення; 2 група — 60%; 3 група — 40%.
Якщо ж військовий з групою інвалідності продовжує служити, то він до звільнення може оформити пенсію по інвалідніості на загальних підставах.
Коли можна оформити пенсію за вислугу років військовим?
Пенсію за вислугу років призначають військовослужбовцям при звільненні з військової служби:
незалежно від віку, якщо в день звільнення вони мають не менше від 25 календарних років вислуги;
у випадку досягнення на день звільнення зі служби 45-річного віку та за наявності страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше 12,5 календарного року становить служба.
Слід зауважити, що під час воєнного стану військових не звільняють через досягнення пенсійного віку.
Пенсійне забезпечення військовослужбовців розраховується таким чином:
за 25 років вислуги – 50% грошового забезпечення військовослужбовця за останні 24 місяці його служби плюс 3% за кожний додатковий рік вислуги;
при досягненні 45 років і загального стажу 25 років, із яких військова служба становить не менше 12 років і 6 місяців – 50% грошового забезпечення за останні 24 місяці плюс 1% за кожний рік додаткової вислуги;
при звільненні за станом здоров’я при наявності 25 років вислуги – 55% грошового забезпечення плюс 3% за кожний рік додаткової вислуги.
Максимальна пенсія за вислугу років звільненого військовослужбовця може становити 70% від його грошового забезпечення за останні 24 місяці служби.
Як можна проконсультуватись у Пенсійному фонді?
Звернувшись до найближчого сервісного центру
Через мобільний додаток Пенсійного фонду
Через Портал ПФУ та особистий кабінет
Через гарячі лінії 0-800-503-753, 044-281-08-70, 044-281-08-71
Контакти Пенсійний фонд України за посиланням (там гарячі лінії)
https://www.msp.gov.ua/news/14255.html
Мобільний додаток ПФУ (самі користувачі радили) https://play.google.com/store/apps/details?id=ua.gov.pfu
Портал з особистим кабінетом https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/Appeals
Де можуть отримати юридичну допомогу військовослужбовці?
Гаряча лінія від Гончаренко центру для консультацій +380672042206
Гаряча лінія державної системи безоплатної правничої допомоги 0-800-213-103
Нагадуємо, що ветерани війни мають право на призначення адвоката за рахунок держави. Це може знадобитись для встановлення причинного зв’язку інвалідності із захистом Батьківщини та для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, для перерахунку пенсій тощо.
Джерело: Юридична допомога Гончаренко центр