11.12.2024 09:18
Особливості продовження допомоги на проживання студентам-ВПО
Сьогодні поговоримо про продовження допомоги на проживання студентам-ВПО #Актуально
Як ми знаємо, це питання знайшло своє врегулювання з прийняттям постанови Кабміну №331 від 22 березня цього року.
Так, студенти мають право на продовження виплати допомоги на проживання ВПО особисто на себе та у складі сім'ї своїх батьків. Розглянемо кожен із випадків.
Продовження виплат у складі сім'ї своїх батьків
Відповідно до підп. 2, 4, 5 п.13-2 Порядку надання допомоги на проживання ВПО (далі - Порядок) діти/особи до 23 р., які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти мають право на продовження допомоги в складі своєї сім'ї, якщо в сім'ї є:
непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася;
працездатні особи, які працюють, провадять підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, зокрема, які протягом попередніх шести місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа - підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання;
особи, які втратили працездатність (наприклад, досягли пенсійного віку).
У цьому випадку за продовженням виплат звертається уповноважений член сім'ї.
Продовження виплат особисто на себе
Відповідно до абз. 8 п. 13-2 Порядку має право на продовження виплат особа віком до 23 років, яка навчається за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.
Тобто, у цьому випадку за продовженням виплат може звертатися сам студент-ВПО.
Що береться до уваги при продовженні виплат?
Період переміщення (повторного переміщення) з територій бойових дій або тимчасової окупації згідно із Переліком: https://cutt.ly/NwCQnXMo повинен бути з 1 січня 2022 р.
Сукупний дохід сімʼї не повинен перевищувати 9444 грн. на одного члена сім'ї за останні 3 місяці перед місяце звернення.
Загальна відповідність “майновим” критеріям (про купівлю транспортних засобів, житла, валюти, депозити тощо).
Заявник не може знаходитися на тимчасово окупованій території України.
На що слід звернути увагу при визначенні сукупного доходу?
Відповідно до абз.7 п.3 Порядку діти/особи віком до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення ними 18 років і не мають власних сімей, мають право звертатися за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання (перебування) інше, ніж в уповноваженої особи.
Згідно з розʼясненням Мінсоцполітики від 01.10.2024 р. № 22665/0/2-24/56, якщо студент проживає окремо від батьків та підтверджено інше зареєстроване (задеклароване) / фактичне місце проживання, він НЕ включається до складу сім’ї та доходи батьків НЕ враховуються.
Тобто, якщо студент-ВПО проживає окремо від своїх батьків, їх дохід не повинен враховуватися при вирішенні питання про продовження йому допомоги на проживання.
_________________________
Більше про допомогу на проживання ВПО - у чат-боті Юридичний порадник для ВПО «Основні питання» «Виплати / Пенсія» «Допомога ВПО»:
Viber: https://cutt.ly/zzeWP2q
Telegram: https://cutt.ly/qzeW2sX
Facebook (Messenger): http://m.me/IDP.legal.aid
Цю публікацію підготовлено БФ «Право на захист» спільно з Норвезькою радою у справах біженців (NRC) в Україні за фінансової підтримки Норвезької агенції з розвитку співробітництва (Norad).