02.12.2024 08:23
Кого вважати членом сім'ї?
Юридичний порадник для ВПО продовжує отримувати запитання стосовно того, кого ж вважати членом сім'ї в розумінні Порядку надання допомоги на проживання ВПО (далі - Порядок).
Сьогодні пропонуємо розібратися в цьому питанні більш детально. #Актуально
Відповідно до п. 3 Порядку допомога на проживання ВПО призначається на 6 місяців і виплачується одному з членів сім'ї, визначеному як уповноважена особа.
Проте чисельність членів сім'ї не лише впливає на загальний розмір виплат, які нараховуватимуть уповноваженій особі. Передусім вона впливає на те, чиї доходи будуть враховуватися при вирішенні питання про продовження виплат.
Так, згідно з абз.6 п.14 Порядку до середньомісячного сукупного доходу включаються доходи дружини та чоловіка (батька та матері) незалежно від місця їх фактичного проживання на території України, крім осіб, які:
сплачують аліменти,
зникли безвісти,
перебувають у полоні,
перебувають за кордоном,
депортовані за межі України,
перебувають на тимчасово окупованих територіях, зазначених у Переліку http://surl.li/eowmr
Однак
Як ми пам'ятаємо, відповідно до абз.14 п.3 Порядку до складу сім'ї НЕ включаються також особи, які НЕ проживають разом із отримувачами та НЕ пов’язані з ними спільним побутом, що підтверджено документально.
Саме цей пункт викликає у користувачів чат-бота найбільше запитань.
Як же довести спільне непроживання та відсутність спільного побуту?
Раніше найпопулярнішим документом, який підтверджував ці факти був Акт про непроживання, який складали органи місцевої влади.
А як тепер?
Враховуючи вересневі зміни до Порядку та відповідно до розʼяснення Мінсоцполітики від 01.10.2024 р. № 22665/0/2-24/56, підтвердження особи, яка не проживає разом із отримувачами та не пов’язана з ними спільним побутом, можливо у разі відсутності інформації про переміщення другої особи, а також наявність даних про її місце реєстрації на територіях, активних, можливих бойових дій, та тимчасово окупованих, що підтверджується документально.
Такими документами можуть бути, зокрема:
довідка про задеклароване або зареєстроване місце проживання (документ, який підтверджує адресу постійного або тимчасового місця проживання особи, зареєстровану в державних реєстрах);
відсутні відомості в Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, що особа була на обліку як ВПО;
особа повернулась на попереднє місце реєстрації з причини - повернулася до покинутого місця постійного проживання